En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Bilgilendirici ve tanıtıcı sosyal medya içerikli yazılarımız
en Çok kullanılan sosyal medya platformları

En çok kullanılan sosyal medya platformları başında Facebook, YouTube, WhatsApp, Messenger ve İnstagram gelir. Günümüzde tüm bu uygulamalara sahip olmayan kişi artık yok denecek kadar az sayıdadır. Akıllı telefonlara sahip olan insanlar, bu uygulamalardan en az bir tanesini mutlaka tercih etmektedirler. Gerek yakın çevresinde yaşayan kişileri takip etmek için gerekse de dünyada olup biten olaylardan haberdar olmak için bu tür sosyal medya platformları tercih edilmektedir. Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformları şu şekilde incelenebilir:

Facebook


Facebook sosyal medya uygulaması, ilk çıktığı günden itibaren büyük bir beğeni kazanmıştır. Son dönemlerde popülerliği biraz azalmış olsa da hala en çok kullanılan sosyal medya platformu unvanını korumaktadır. Facebook, 2.4 milyar aylık aktif kullanıcı ile neredeyse dünyanın üçte biri tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulamada fotoğraf paylaşma, mesajlaşma, video paylaşma, canlı yayın yapma, çeşitli adlarda sayfa ya da grup kurma işlemlerinin yanı sıra pek çok işlem yapılabilmektedir.

YouTube

YouTube sosyal medya platformu, Facebook uygulamasından sonra en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bu uygulamayı aylık olarak tam 2 milyar aktif kullanıcı takip etmektedir. Özellikle günümüz pandemi koşullarında online eğitime geçilmiş olması ve insanların evlere kapanmalarıyla birlikte bu tür platformlara duyulan ilgi artmıştır. Öğrenciler derslerini dinlemek ve kafalarını çeşitli eğlenceli videolar izleyerek dağıtmak için sık sık YouTube uygulamasında vakit geçirmektedirler. Bunun dışında her yaştan insanlar kendi ihtiyaçlarına ya da zevklerine göre bu uygulamada vakit geçirmektedirler.

WhatsApp

WhatsApp sosyal medya platforumu, geçtiğimiz yakın bir dönemde gizlilik sözleşmesi ile adından sürekli söz ettirmiştir. Hatta bu nedenle birçok kullanıcı bu uygulamayı telefonlarından ve bilgisayarlarından silmek zorunda kalmıştı. WhatsApp uygulaması yetkilileri, vermiş oldukları karardan geri adım atmış olsalar da epey kullanıcı kaybı yaşanmasının önüne geçememişti. Ancak tüm bunlara rağmen WhatsApp uygulaması aktif olarak her ay 2 milyar kişi kullanmaktadır. Hem ücretiz olması hem kullanışlı olması hem de çok eskiden beri bilindik bir uygulama olması nedeniyle hala en çok kullanılan sosyal medya platformları arasındaki yerini korumaya devam etmektedir.

Messenger

Messenger uygulaması, Facebook uygulamasının mesajlaşma bölümü olarak bilinmektedir. Daha sonradan ortaya çıkan bu uygulama sayesinde insanlar ücretsiz bir şekilde mesajlaşma ve paylaşım yapma fırsatını elde etmişlerdir. Fotoğraf paylaşmanın yanı sıra çeşitli dosyalar da Messenger sosyal medya platformu ile iletilebilmektedir. Aylık olarak Messenger uygulamasını aktif şekilde kullanan kişi sayısı ise 1.3 milyar civarındadır. Bu durum da uygulamayı en çok tercih edilen sosyal medya platformları arasına sokmuştur.

İnstagram

İnstagram sosyal medya platformu özellikle son yıllarda ciddi şekilde büyüme göstermiş bir uygulamadır. Fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı ve canlı yayın için en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Ayrıca uygulamanın içinde yer alan alışveriş bölümü sayesinde de kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

İnstagram uygulaması içinde ayrıca mesajlaşmak için de bir bölüm bulunmaktadır. Direkt mesaj olarak bilinen bu bölümde video, ses, fotoğraf, emoji ve daha pek çok şey karşı tarafa çok kısa süre içinde iletilebilmektedir. İnstagram uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısını da belirlemek gerekirse 1 milyar civarında kullanıcısı olduğu söylenebilir. Bu da neredeyse bir Çin nüfusu kadar insanın İnstagram uygulamasını kullanıldığını göstermektedir.

TikTok

TikTok sosyal medya platformu, 2020 yılı içinde en çok indirilen uygulama olmuştur. Bazı ülkeler bu uygulamayı yasaklamış olsalar bile yine de son dönemde en çok tercih edilen sosyal medya platformları arasına girmeyi başarmıştır. TikTok uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısı ise yaklaşık olarak 700 milyon kişidir.

Twitter

Twitter uygulaması yaklaşık olarak 15 senedir kullanıcılarına kesintisiz şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan bu uygulama ile bazen dünya gündemi şekillenmektedir. Dünya çapında ya da ülkelerin kendi içinde yaşanan önemli olaylar, atılan tweetler sayesinde herkes tarafından duyulabilmektedir. Pek çok örgüt, sendika, meslek grupları, öğrenciler, vatandaşlar ve bu gibi gruplar sesini Twitter uygulaması ile yetkililere duyurmaya çalışmaktadırlar. Bu uygulamayı aylık olarak aktif şekilde kullanan sayısı 330 milyon kadardır. Ayrıca her gün ortalama olarak 550 milyon tweet kullanıcılar tarafından atılmaktadır.