E-Ticaret ve Sosyal Medya

Bilgilendirici ve tanıtıcı sosyal medya içerikli yazılarımız
e-ticaret ve sosyal medya

E-ticaret ve sosyal medya arasındaki ilişki her geçen gün olumlu şekilde artarak devam etmektedir. Başta Facebook, İnstagram, Youtube ve Twitter olmak üzere pek çok sosyal medya platformu üzerinden ürün satmak mümkün hale gelmiştir. Teknoloji firmaları, giyim mağazaları, oyun mağazaları ve kitapçıların yanı sıra birçok kişi ya da firmalar bu şekilde satış yapmaya devam etmektedir. Ayrıca Facebook içinde bulunan market cep kategorisinde tüm insanlar diledikleri eşyaları ve ürünleri satabilmektedirler.

Sosyal Medyada E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sosyal medyada e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Bu konulara dikkat etmek güvenli bir alışveriş ve hızlı satış için son derece önemlidir. Örneğin; güvenilir sosyal medya hesaplarından alışveriş yapılmadığı takdirde kredi kartı ya da banka kartı hesap bilgileri, kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bu kişiler kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini kullanarak alışveriş yapan insanları zarara uğratabilirler. Sosyal medyada e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

1) Yüksek Kalitede ve Özgün Görseller Kullanmak

Yüksek kalitede ve özgün görseller kullanmak, sosyal medyada e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Kullanılan görsellerin göze hitap eden türden olması, canlı bir görünümde olması ve telifsiz yani özgün olması müşterilerin dikkatini daha çok çeker. Örneğin; yüksek çözünürlükte görseller ile ürünün kalitesi daha iyi şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak düşük çözünürlükte olan görsellerde ürün kaliteli olsa bile kendisini gösteremez. Bu durum da satışı olumsuz şekilde etkiler.

2) Ürünlerin Reklamlarını Doğru Şekilde Yapmak

Ürünlerin reklamlarını doğru şekilde yapmak, sosyal medyada e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler bir diğer konudur. Reklam ne kadar ilgi çekici şekilde hazırlanırsa ve reklam yüzü olacak kişiler ne kadar iyi seçilirse o kadar olumlu dönüt alınacaktır. Toplumun güven duyduğu kişileri reklam yüzü olacak seçmek her zaman satış konusunda avantaj sağlayacaktır. Ayrıca hazırlanan reklamın hitap etmek istediği kitlenin özelliklerine uygun olması gerekir. Örneğin; çocuklar için satışa sunulan bir ürünün reklamında daha parlak ve canlı renkler kullanılması gerekirken, yetişkin insanlar için satışa sunulan bir ürünün reklamında daha pastel renkler kullanılmalıdır.

3) Düzenli Araklılar ile Paylaşım Yapmak

Düzenli aralıklar ile paylaşım yapmak, sosyal medya hesabının her zaman etkileşiminin yüksek olmasını sağlar. Yani e-ticaret yapılacak olan sosyal medya hesabı takipçilerinin her zaman aktif şekilde paylaşılan gönderileri görmesine yardımcı olur. Ayrıca sayfa takipçilerinin ürünlerin güncel olduğunu anlamalarını da sağlar. Sık sık paylaşımlar yapmak da düzensiz paylaşım yapmak gibi zararlıdır. Çünkü sık sık sosyal medya platformlarında ürün paylaşmak müşterileri ve diğer takipçileri sıkabilir. Bu durum da yapılacak olan ticareti olumsuz şekilde etkiler. Bununla birlikte sosyal medya hesabının takipçilerinde hızlı bir azalma meydana gelebilir.

4) Analiz Yapmak

Analiz yapmak, sosyal medyada e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husustur. Yapılacak olan doğru analizler sayesinde satışlar beklenen seviyenin çok üstüne çıkarılabilir. Bunun için uzmanlardan yardım almak, verilebilecek en doğru karardır. Takipçileri en çok hangi ürünlerden hoşlandıklarını, takipçilerin en çok hangi saat aralıklarında sosyal medyada aktif olduklarını ve takipçilerin nerelerden sayfaya ulaştıklarını analiz etmek hayati bir öneme sahiptir. Bununla birlikte rakip e-ticaret hesaplarının analizini yapmak da gerekir. Bu sayede hem takipçilerin isteklerine ve aktif oldukları saatlere göre ürün paylaşımı yapılabilir hem de analiz edilen rakipler ile başarılı bir rekabet yapılabilir.